Papağan Sağlığı ve Beslenme 

Cennet Papağanı İdeal Bakım Sıcaklığı

Cennet Papağanı ülkemizde yaygın olarak beslenen papağan türlerinden biridir. Papağan severlerin en çok tercih ettiği türlerden biri olan Cennet papağanı, güzelliği, parlak renkleri ve cana yakınlığı ile dikkat çekmektedir.

Cennet Papağanları’nın kafesleri genelde ideal oda sıcaklığındadır, fakat mevsim geçişlerinde yaşanan değişikliklere, özellikle yaz ve kış aylarında kafeslerin bulunduğu ortamın sıcaklığına dikkat etmek gerekebilir.

Cennet Papağanı İdeal Bakım Sıcaklığı

Cennet Papağanı, sıcağa ve soğuğa karşı dirençli bir papağan türüdür. Bu anlamda ideal sıcaklık değerleri diğer türlere göre daha esnektir. Cennet papağanları, 19-26 ºC arasındaki sıcaklıklarda çok rahatlıkla durabilirler. Bu sıcaklık derecesini evde oluşturmak da oldukça kolaydır ve ekstra önlem gerektirmez.

Soğuğa daha dirençli olan Cennet papağanı için alt sınır , 4 ºC olarak belirlenmiştir. Öyle ki, yabancı kaynaklarda, sıfırın altındaki derecelerde Sevda Papağanları’ nın rahatlıkla yem yedikleri ve kafeslerinde oynadıkları görülmüştür. Fakat ne olursa olsun hiçbir şekilde bir canlının hayatı konusunda risk alınmamalıdır. Dolayısı ile Cennet papağanlarının bakım sıcaklığı en alt limitte 4 ºC olmalı ve bu sınıra da yaklaşılmaması tavsiye edilir.

Genellikle nemli ve sıcak ortamlarda yaşamayı seven Afrika kökenli bu türün sıcaklık limitleri de diğer türlere göre daha fazladır. Üst limitleri, 34 ºC olarak belirlenmiştir. Sıcak iklim hayvanı olan Cennet papağanı için sıcaklık çok fazla rahatsız edici olmamakla birlikte 34 ºC sınırına yaklaşılmamalı ve özellikle yaz aylarında direkt güneş ışığından  korunmalıdır.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »