Büyük Irk Papağanlar 

Ara (Macaw) Papağanları ve Türleri

Papağanlar sınıfının en beğenilen ve en çok tercih edilen türleri arasında ara papağanları ilk sırada yer almaktadır. Ara papağanları, macaw papağanı olarak ta bilinmektedir. Anavatanı Güney Amerika kıtasıdır, bölgede yaygın olarak bulunurlar. Son derece gösterişli ve renkli bir papağan türüdür. Boylarıyaklaşık 35-40 cm’den başlamakta ve 90 cm’ye kadar çıkabilmektedir.

Ara papağanları oldukça zekidir. İnsanlara çabuk uyum sağlaması, tercih edilmesini sağlayan bir diğer etkendir. Konuşma ve taklit yetenekleri gelişmiştir. Sahibine alıştıktan sonra devamlı yanında bulunmak ister, son derece sadık bir türdür. Ara papağanı eğitim ile zeka gerektiren birçok aktiviteyi başarılı bir şekilde gerçekleştirir.

Ara (macaw) papağanlarının pek çok alt türü bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenleri ise şöyle sıralayabiliriz;

Mavi Sarı Ara Papağanı (Ara Ararauna)

Bu türün anavatanı Brezilya, Panama, Bolivya ve Paraguay’ın bataklık ormanlarıdır. Nesli tükenmekte olan ara papağanı türlerinden ilkidir. Asıl renkleri adından da anlaşılacağı üzere mavi ve sarıdır.Yanak ve baş kısımlarında beyaz ile yeşil alanlar vardır. Ortalama olarak 75-85 cm boya ulaşabilirler. Oldukça iri bir papağan türüdür.

Ev ortamında çok fazla ilgi isterler. Sahibine aşırı bağlı bir tür olan Mavi aralar boyutları nedeni ile geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Ayrıca oldukça zeki ve sosyal bir türdür.

Sarı Kırmızı Ara Papağanı (Ara Macao)

Anavatanı Brezilya, Bolivya, Ekvator ve Peru bölgeleridir. Bu bölgelerde tropik yağmur ormanlarında yaşarlar. Boyları ortalama 80-90 cm civarındadır. Ana rengi parlak kırmızı olan bu türün çeşitli bölgelerinde yeşil, sarı, mavi ve beyaz renkler mevcuttur. Kanatları ise kırmızı, mavi ve yeşil tonlarındadır.

Boyutları çok büyük olduğundan geniş alanlarda yaşamaya ihtiyaç duyar, bu yüzden ev ortamında bakımları oldukça zordur.

Mavi Göğüslü Ara Papağanı (Ara Glaucogularis)

Anavatanı Bolivya ve çevresi olan Mavi göğüslü ara papağanı, bilinçsiz yakalama koşulları ve doğal yaşam alanlarının bozulması sonucu nesli tükenmekte olan bir türdür. Ortalama 75 cm boya sahiptirler. Dişi ve erkeklerde renk ayrımı yoktur, üst kısımları kuyruk ucuna kadar mavi renkte olup, alat tarafında yer alan tüyleri sarı renktedir. Alın kısmında yeşil, göz çevresi ve yanaklarda ise beyaz bir alan vardır.

Geniş alanlara ihtiyaç duyar, bu nedenle ev ortamında bakımları zordur.

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı (Ara Chloroptera)

Anavatanı Güney Amerika’dır. Tropik ormanlarda ve su kenarlarında yaşarlar. Erişkin bir yeşil kanatlı ara papağanının boyu 90-95 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Genel olarak vücudu kırmızı tonlardadır. Kanatları mavi renkte olan bu türün kanat ortasındaki kısım ise yeşil renktedir. İsmini bu bölgeden almıştır.

Oldukça iri bir görünümü vardır ve kanat açıklığı 1 metreyi geçebilmektedir. Geniş alanlarda yaşamaya elverişli bir türdür, ev ortamında bakımları çok zordur, bu durum papağanı hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak olumsuz etkiler.

Mavi Başlı Ara Papağanı (Ara Couloni)

Brezilya ve çevresinde nehir kenarlarında yaşamlarını sürdürürler. Tüyleri ağırlıklı olarak yeşildir. Kafa kısımları ise mavi renktedir. Arka kısma doğru turkuaz ve yeşil renk hakimdir. Ortalama boyları 40-45 cm’dir.

Asker Ara Papağanı (Ara Militaris)

Kolombiya, Meksika, Ekvator ve Peru doğal yaşam alanlarıdır. Ağırlıklı olarak vücutları yeşil ve tonlarındadır. Gaga üstü kırmızı, kanat uçları ise mavi renktedir. Oldukça zeki ve taklit yeteneği ile dikkat çeker fakat biraz saldırgan ve uyum problemi olan bir türdür.

Hahn Ara Papağanı (Ara Nobilis)

Ağırlıklı rengi yeşildir, kafasında küçük bir alan siyah renktedir. Ortalama boyları 30 cm’dir. Küçük ara papağanları türünde yer alır.

Hyacınth Ara Papağanı (Anodorhynchus Hyacinthinus)

Mavi renk yoğunluğu ile öne çıkan ara papağanı türlerinden birisidir. Oldukça iri bir yapısı vardır, oyuncu ve zekidir. Uçmayı ve koşmayı severler.

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »