Büyük Irk Papağanlar 

Amazon Papağanları

Papağanlar taklit yetenekleri ile öne çıkmış bir kuş türüdür. Dünya’da çok sayıda papağan türü bulunmaktadır. Bunlar arasında ses taklidi ve konuşma yeteneği en iyi olan papağan türü ise Amazon papağanıdır.

Amazon papağanları, Güney Amerika kökenli bir papağan türüdür. Doğal yaşam alanları Karayip’ler ile Meksika arasıdır. Yaklaşık olarak 30 a yakın alt türü bulunmaktadır. Amazon papağanları büyük boyutlu papağan türleri arasında yer alır. Amazon papağanlarının alt türlerini ise şöyle sıralayabiliriz;

Sarı Alınlı Amazon Papağanı

Anavatanı Güney Amerika’dır. Amazon papağanlarının en çok bilinen türüdür. Yaklaşık 34-36 cm boya sahiptir. Taklit ve konuşma yetenekleri çok yüksek olan türün alın kısmı sarı renkli, vücudu ise yeşil renklidir. Özellikle solunum sistemi hastalıklarına karşı hassas olan sarı alınlı amazon papağanı, tohum ve meyve içeren diyetler ile beslenmelidir. Ortalama yaşam süreleri ise 100 yıldır.

                                                                   

Sarı Başlı Amazon Papağanı

Ortalama boyları 40-42 cm civarındadır. Doğal yaşam alanları Meksika ve diğer Güney Amerika bölgeleri olan bu türün baş bölgesinin büyük bir kısmı sarı renkte olup vücudunun büyük kısmı yeşildir. Göz çevresi beyaz olan sarı başlı amazonların konuşma ve taklit yetenekleri oldukça yüksektir. Ortalama yaşam süreleri ise 50 yıl olarak bilinir.

 

 

 

 

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı

Yaklaşık 33-35 cm boyu olan Turuncu kanatlı amazonun vücudu yeşil renktedir. Adından da anlaşılacağı üzere kanat altları turuncu renklidir. Kafasında ise sarı ve mavi bölgelerle dikkat çeker. Konuşma ve taklit yeteneği diğer amazon türlerine kıyasla daha düşüktür. Çünkü bu tür fazla ses yapmayı sevmez. Ortalama yaşam süreleri 60 yıl kadardır.

Mavi Alınlı Amazon

Ortalama boyları 36-38 cm olan mavi alınlı amazon, gürültücü bir yapıya sahiptir. Taklit yeteneği çok yüksek olan mavi alınlı amazon, en iyi konuşma yeteneğine sahip olan türlerden biridir. Başının ön kısmı açık mavi renkte olan bu türün göz çevresinin iç kısmı gri, dış kısmı ise sarı renklidir. Vücudunun büyük bölümü yeşil renkte olan papağan türü, tohum ve meyveler ile beslenirler. Ortalama yaşam süreleri 80-100 yıl arasındadır.

Mealy Amazon Papağanı

Ortalama boyları 40 cm’dir. Son derece sakin ve uysal bir papağan türüdür. Bu nedenle daha çok apartmanda beslemeye uygun bir türdür. Konuşma ve taklit yetenekleri diğer Amazon türlerine kıyasla düşüktür. Uysal, sakin ve sahibine düşkün olan Mealy amazonun ortalama yaşam süresi ise 40-60 yıl arasında değişmektedir.

Gül Boğazlı Amazon Papağanı

Ortalama boyları 30-32 cm olan bu tür, adını boyun bölgesinden almıştır. Vücudu genelde yeşil tonlarında olsa da boyun kısmı açık pembe rengindedir. Son derece canlı renkleri ile dikkat çeken türün erkeklerinde boyun kısmında halka vardır. Bu halka 3 yaşından itibaren belirginleşir. Konuşma yetenekleri düşük olan gül boğazlı amazonlar, tohum ve meyve ağırlıklı beslenirler. Ortalama yaşam süreleri 15 yıl kadardır.

Sarı Gagalı Amazon Papağanı

Ortalama boyları 27-29 cm olan sarı gagalı amazonların vücut rengi genellikle yeşildir. Fakat kanat altları mavi tonlarında ve boyun kısmında hafif pembelik vardır. Göz çevreleri beyaz ve tüysüzdür. Gagası ise adından anlaşılacağı üzere sarı renktedir.

Sarı Enseli Amazon Papağanı

Ortalama boyutları 34-36 cm olan sarı enseli amazonların doğal yaşam alanları Orta Amerika bölgesinden Güney Amerika’ya kadar uzanmaktadır. Konuşma ve taklit yeteneği ile öne çıkan sarı enseli amazonlar bu anlamda en başarılı olan papağan türleri arasında yer alır. Ense kısmı sarı renkte olup  vücudunun büyük kısmı yeşil tonlarındadır. Konuşma yetenekleri dışında değişik sesler çıkarma ve bağırma huyları da vardır. Bu nedenle apartman hayatına çok uygun değildir. Ortalama yaşam süreleri 40 yıl kadardır.

 

Alâkalı İçerikler

Leave a Comment

Translate »