Muhabbet Kuşu Sesi

muhabbet-kusu-sesiMuhabbet kuşları anavatanı Avustralya olan ve topluluk halinde kalabalık yaşamayı seven bir kuş türüdür. Toplu halde yaşayan muhabbet kuşları devamlı öterler. Çıkardıkları sesler ortamdaki diğer kuşların ve hatta farklı hayvan veya insan seslerinin taklidini yapmak suretiyle zaman içerisinde değişebilir. Muhabbet kuşu sesi insanlar arasında her ne kadar ‘’cik cik’’ diye en basit haliyle tabir edilse de aslında öyle değildir. Çoğu zaman kanarya sesine benzer özellik göstermektedir.

Muhabbet kuşları papağanlar ile aynı familyadan gelmektedir. Bu sebeple taklit yetenekleri oldukça gelişmiştir. Bu türden olan kuşların çevredeki diğer seslere tepki vermesi de bundan kaynaklanmaktadır.

Muhabbet kuşlarının papağanlarda da olduğu üzere farklı sesleri algılayabilmeleri ve taklit edebilmeleri elbette ki ses tellerinin diğer kuş türlerine nazaran daha uzun olmasından ve çiftleşme döneminde erkek kuşların özellikle dişi kuşu etkilemek istemesinden kaynaklanmaktadır. Muhabbet kuşlarının ses tellerinin onunla devamlı konuşarak yani sürekli egzersiz yapılarak geliştirilmesi mümkündür. Böylece sesleri daha güzel çıkacaktır.

Muhabbet kuşu sesleri ortamda bulunan diğer kuşların seslerini taklit etmesi suretiyle de değişebilmektedir. Örneğin kısa süreli ve az sayıda öten bir muhabbet kuşu uzun süreli ve çok sayıda öten bir muhabbet kuşunun sesinden etkilenerek onun gibi ötmeye başlayabilir. Bu durumun tam tersinin olması da mümkündür. Muhabbet kuşları ortamda başka kuş olmadığı sürece çok fazla ötmezler. Ötmelerini sağlamak için zaman zaman kuş sesi dinletilebilir ya da konuşturucu muhabbet kuşu yemleri kullanılabilir.